, ,

رطوبت در بتن و تاثیر آن بر سیستم کفپوش پایه رزینی شامل کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان

رطوبت در بتن و تاثیر آن بر سیستم کفپوش پایه رزینی مانند کفپوش پلی یورتان و اپوکسی

دال­های بتنی یکی از معمول ترین زیرسازی­ها برای انواع کفپوش­های صنعتی و مسکونی می­باشد. مانند اکثر مصالح ساختمانی، بتن به طور مداوم با شرایط اطراف خود تاثیرپذیر است و مواردی مانند درجه حرارت، رطوبت محیط و سایر عوامل در رطوبت بتن کفسازی اثر می­گذارند. رطوبت یک عنصر مهم در کفسازی می­باشد ولی رطوبت بیش از حد کنترل نشده می­تواند مشکلاتی را روی دال­های بتنی کفسازی ایجاد کند. مشکلات مربوط به رطوبت در کفپوش­ها امروز خیلی شایع است و بیشتر زمانی مشکل ایجاد می­گردد که کفپوش اجرا شده است.

موارد ذیل عامل رطوبت در بتن کفسازی می­باشند:

سرعت اجرای سریع کف­پوش روی بتن دال

استفاده از مواد نامناسب

لایه­های محافظت از رطوبت که درست نصب یا اجرا نشده­اند

رطوبت در بتن کف از دو منبع می­آید:

منبع اول: آب آزاد بتن: آب اضافه تر از آب لازم برای هیدراتاسیون سیمان در بتن که جهت ایجاد همگنی و کارپذیری در بتن مصرف می­گردد.

منبع دوم: نتیجه انتقال رطوبت از کف دال بتنی به داخل و سطح آن می­باشد. بخار رطوبت که از زیر دال به بتن دال انتقال پیدا می­کند نتیجه عدم نصب یا اجرای یک کم کننده بخاربا دوام بالا در زیر دال بتنی می­باشد. عدم استفاده از مانع برای جلوگیری از رطوبت، مرحله­ای را برای مشکلات ایجاد می­کند.

تاثیرات رطوبت بر کفپوش­ها

رطوبت بیش از حد دال­های بتنی کفسازی پس از نصب کفپوش­ها می­تواند باعث آسیب­هایی به کفپوش گردد مانند:

جداشدگی کفپوش­ها

حمله pH بالا بر روی کفپوش

رشد میکروبی

کاهش چسبندگی

تبله شدگی کفپوش و انبساط آن به سمت بالا

این خرابی­ها می­تواند به معنای آسیب جدی و با هزینه بالا به سیستم کفپوش باشد. سالانه صدها میلیون دلار در آمریکای شمالی برای مقابله با چنین مشکلی صرف می­گردد. اگر قبل از اجرای کفپوش رطوبت شناسایی گردد، اقدامات اصلاحی بسیار ساده­تر و ارزان­تر از زمانی می­باشد که کفپوش اجرا شده است.

آزمایش رطوبت کف بتنی

قبل از اجرای کفپوش رزینی (مانند کفپوش اپوکسی و پلی­یورتان) باید انتشار رطوبت در بتن دال کفسازی آزمایش گردد. دو استاندارد برای اندازه­گیری انتشار بخار رطوبت (Moisture Vapor Emissions) در بتن وجود دارد:

تست رطوبت نسبی مطابق با ASTM F-2170 و تست کلسیم کلراید مطابق با ASTM F-1869.

آزمایش رطوبت نسبی (ASTM F-2170) درصد رطوبت موجود در بتن را به وسیله ایجاد سوراخ در بتن کفسازی و قرار دادن میله­ای در داخل سوراخ که رطوبت نسبی را گزارش می­کند. این استاندارد لازم می­داند که سوراخ تا 40 درصد عمق دال بتنی کفسازی ایجاد گردد تا نتایج دقیق حاصل گردد.

کلسیم کلراید یک ترکیب سفید نمکی قابل حل در آب می­باشد که به عنوان یک عامل خشک کننده، سرد کننده و نگهدارنده استفاده می­شود. تست کلسیم کلراید (ASTM F-1869) نرخ بخار رطوبت دال بتنی را اندازه­گیری می­کند. تست کلسیم کلراید شامل قرار دادن یک ظرف کوچک از کلسیم کلراید در یک بخش تمیز از بتن در زیر گنبد پلاستیکی می­باشد. نمک رطوبت در محیط را جذب می­کند و افزایش وزن بعد از 3 روز برای محاسبه نرخ بخار رطوبت (MVER) استفاده می­شود.

بیشتر تولید کنندگان و اجرا کنندگان کفپوش­ها تست رطوبت نسبی (RH) را به عنوان نتایج دقیق­تر، قابل اعتمادتر و سازگارتر توصیه می­کنند.

راه حل برای رطوبت بتن

اگر رطوبت بالا وجود داشته باشد، باید از اقدامات احتیاطی مناسب جهت جلوگیری از ازبین رقتن سیستم کفپوش استفاده گردد:

رویکردهای مختلف برای کاهش تاثیرات رطوبت برای کاهش تاثیرات رطوبت برای پروژه­ای جدید و یا بازسازی کف­های قدیمی پیش از نصب کفپوش وجود دارد.

مواد و روش­های کاهش رطوبت شامل موارد ذیل می­شود:

1) نفوذ کننده­های واکنشی:

انتقال رطوبت و مواد قلیایی را از دال بتنی به وسیله کاهش تخلخل و منافذ بتن و واکنش با آهک آزاد موجود در خمیر سیمان کاهش می­دهند. این مواد شامل کریستال کننده­های حجمی بتن و یا پوزولان­ها می­شوند.

2) پوشش­های کاهش دهنده رطوبت:

باعث کاهش انتشار رطوبت از دال بتنی می­شوند و کمک به ایزولاسیون مواد کفپوش اجرا شده از اثرات افزایش pH در بتن می­شود.

3) پوشش­های رزینی اصلاح شده:

لابه پوشش سطحی بر پایه اپوکسی یا اپوکسی اصلاح شده استفاده می­شود تا یک لایه جداگانه بین بتن پایه و پوشش نهایی کفپوش ایجاد کند. این لایه­ها که به عنوان پرایمر مصرف می گردد لایه کفپوش را از رسیدن محلول نمک قلیایی و سایر مواد خورنده محافظت می­کند.

4) غشاهای پراکننده و محافظ

استفاده از غشای آب­بند مانند ترکیب ژئوممبران و ژئوتکستایل در زیر بتن دال تا از رسیدن رطوبت محیط به دال جلوگیری گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *