,

مقدمه کفپوش های صنعتی

همزمان با گذر زمان و پیشرفت صنایع و تغییر سطح نیازها، در دهه های اخیر مباحث جدیدی در صنایع مطرح گردیده که نشان از پیچیده شدن نیازها دارد و به طبع آن گریزی از رفع این نیازها با دیدگاه تخصصی نیست. استفاده از کفپوش های معمول مانند بتن، سنگ، موزائیک و آسفالت همواره معضلاتی مانند شکستگی، ترک خوردگی، تولید گرد و غبار و را برای صنایع تحمیل کرده هست. از این رو کفپوش های صنعتی در دو گروه پایه سیمانی و پایه رزینی با مشخصات فنی و کاربردی متفاوت طراحی گردیده است تا بخشی از این مشکلات برطرف شود.

طبقه بندی:

 1. سیستم کفپوش صنعتی پایه سیمانی

1-1- دستپاش (پودری یا خشکپاش)

1-2- ملاتی

 1. سیستم کفپوش صنعتی پایه رزینی

  1. اپوکسی

  2. پلی یورتان

  3. پلی اوره

 • تفصیل کلی کفپوش های پایه سیمانی

کفپوش صنعتی پایه سیمانی به دو دسته ملاتی و دستپاش ( پودری یا خشکپاش ) تقسیم می شود که متشکل از کانسار های معدنی و سرباره های کوره های ذوب و سیمان هستند. همزمان با بتن کف اجرا شده ( تنها روش اجرایی ) و مشخصات فنی پوشش نهایی کف، اعم از مقاومت فشاری، مقاومت سایشی و مقاومت خمشی را افزایش می دهند. (در مواردی که مقاومت فشاری بالای 1000 Kg/cm2 برای طراحی کف نیازمند است از ساچمه های فلزی (M) در ترکیب کفپوش صنعتی پایه سیمانی ملاتی استفاده میشود).

در سیستم ملاتی تنوع کانسارهای معدنی ( سنگدانه ) بسته به نوع طراحی و نوع کاربرد تا 8 نوع هم میرسد اعم از گرانیت ها، بازالت ها و … . ترکیب کانسارهای بستگی به نوع کاربری دارد. به عنوان مثال در صنایع ذوب فلزات بایستی مقاومت حرارتی و فشاری همزمان در طراحی ترکیب سنگدانه ها مورد بررسی قرار گیرد.

طراحی و ترکیب بندی سنگدانه ها از یک الگوی مشخص بایستی پیروی کند به عنوان مثال مطابق مشخصه های ذکر شده در استاندارد DIN 4226

سنگدانه

مقاومت فشاری Kg/cm2

مقاومت خمشی Kg/cm2

مقاومت سایشی cm3/50cm2

غیر فلزی ( A )

800

100

5

فلزی ( M )

800

120

3

اکسید آلومینیوم ( KS )

800

100

1.5

 • انواع کفپوش‌های صنعتی پایه سیمانی

همانطور که اشاره شد سیستم کفپوش صنعتی پایه سیمانی به دو دسته زیر تقسیم میگردد:

 1. سیستم کفپوش پایه سیمانی ملاتی

 • غیر فلزی

 • فلزی

 1. سیستم کفپوش پایه سیمانی دستپاش

 • تردد سبک

 • تردد نیمه سنگین

 • تردد سنگین

دلیل این تقسیم بندی چیست؟

در سیستم ملاتی ضخامت ملات اجرا شده متغیر است که شامل 1 سانتیمتر 1.5 سانتیمتر و 2 سانتیمتر می باشد. علیرغم ثابت بودن مشخصات فنی در یک نوع ترکیب سیستم ملاتی، بسته به نوع کاربری از نظر میزان تردد ضخامت مورد نیاز متغیر است.

 • 1 سانتیمتر برای تردد سبک

 • 1.5 سانتیمتر برای تردد نیمه سنگین

 • 2 سانتیمتر برای تردد سنگین

لازم به یادآوری است در صورت استفاده از سیستم ملاتی فلزی ضخامت پوشش 2 سانتیمتر میباشد

در سیستم دستپاش ضخامت پوشش اجرا شده ثابت است و به صورت میانگین 4 میلیمتر می باشد. بنا به همین علت برای ترددهای متفاوت نیازمند ترکیب متفاوتی از این نوع محصول هستیم.

تفاوت های عمده ی سیستم ملاتی با دستپاش:

 1. نوع ترکیبات و نحوه جذب آب

 2. مشخصات فنی نهایی

 3. روش اجرا

 4. طول عمر

 5. قابلیت ساب پذیری

 6. ضخامت پوشش

 7. صنعت مورد استفاده

 8. بار سازه ( در طبقات حایز اهیمت می باشد)

 9. هزینه

2 پاسخ
 1. Ebad
  Ebad گفته:

  سلام مرادی هستم من میخواهم کف تعمیرگاه ماشین الات راهسازی را اپکسی بکنم نیاز به مشاوره دارم محل تعمیرگاه ما اعلان چندین ساله کف بتن هست و میدانید که کار ما همراه با چربی ها فروان هست اعلان کف کلا بتن که چربی گرفته چه باید بکنیم و خیلی نیاز میدونم که کف تعمیرگاه تمیزی خواص خودش داشته باشه از شما راهنمای میخواهم چه پیشنهادی دارین

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *